List z Kapszagaj



Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy przyjaciele!
Niezmiernie się cieszę, że mam zaszczyt przesłać Wam kolejny list z Kapszagaj
w Kazachstanie. List – śmiem twierdzić wyjątkowego uroku, bo udekorowany szczerymi, z serca płynącymi uśmiechami naszych dzieci z Parafialnego Domu Dziecka. List, w którym łatwo dostrzec optymizm życia powodowany spełnianiem marzeń, nadzieję na to, że ambitne patrzenie w przyszłość staje się możliwe, a prawda o bolesnej często przeszłości została już zapomniana.
Wraz z całą społecznością wychowawców i wychowanków naszego Domu Dziecka pragnę wszystkim Wam podziękować. To dzięki Wam darczyńcom, o dobrym sercu i hojnej dłoni ogromna liczba pozbawionych miłości, opieki, troski dzieci i młodzieży może spokojnie przeżywać swoje dzieciństwo i snuć plany na normalną przyszłość. Jestem szczęśliwy, że dzięki Wam i z Wami możemy dalej wspierać ich darem materialnym, chrześcijańskim wychowaniem oraz modlitwą w nadziei, że i oni także obdarzą swoje dzieci, tym, co otrzymali od kochającego Boga i dobrych ludzi.
Ponoć szczęściem, jego owocami należy się dzielić, dlatego jak zwykle do naszego listu dołączam fotografie i krótkie komentarze, byście i Wy mogli bardziej ucieszyć się z dobra naszych dzieci, które dzieje się z Waszej zasługi.

Ks. Artur Zaraś
dyrektor Parafialnego Domu Dziecka w Kapszagaj

Dzień 8 marca, to jak wiadomo na całym świecie: dzień składania życzeń naszym Paniom…
W gronie mężczyzn z naszej wspólnoty podziękowaliśmy za pracę, poświecenie, trud i wszelkie piękno, które wnoszą do naszego życia. W tym roku miałem okazje wręczyć kwiat i złożyć życzenia mojej mamie, która przez trzy miesiące pomagała w naszej parafii i Domu Dziecka.
Korzystając z okazji, że dzień ten w Kazachstanie jest wolny od szkoły i pracy wybraliśmy się na górską przechadzkę.

Jak widać w marcu w górach u nas jeszcze śniegu sporo. Cieszą się jak zawsze zwłaszcza dzieci. Choć, może nie tylko…
3

Trwając w okresie Wielkiego Postu, w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali rozmyślaliśmy nad tajemnicą miłości Boga do każdego z nas, Jego cierpieniem i poświęceniem życia.

Czas Wielkiego Postu sprzyja rekolekcyjnym skupieniom. Świetnie, jeśli można przeżyć je
w gronie rówieśników i zatroskanych o wzrost duchowy zaprzyjaźnionych duszpasterzy. W tym roku, młodzież z całej diecezji almatyńskiej czas duchowych ćwiczeń przeżyła w Szymkiencie oddalonym od Almaty o 600 km.! Czy tego trudu będą dobre owoce, mamy taką nadzieję…
1

Gdzie młodość, tam oczywiście miejsce na śpiew, zabawę, wiarę wyznawaną z entuzjazmem, radośnie… Od młodych można i warto się wiele nauczyć.
4

„Cieszcie się i weselcie, którzyście się smucili, radujcie się i nasyćcie się z piersi pociechy waszej” – słowa pierwszych słów antyfony na wejście (dawniej zwanej introitem) zachęcające do chrześcijańskiej radości dobrze korespondują z wymową koloru nowego ornatu, który otrzymaliśmy w tym roku, w darze od naszych dobrodziejów. Cieszy on również bardzo naszych wiernych, którzy świadomi obdarowania trwają w modlitwie w intencji ofiarodawców.

Pod koniec marca na południu Kazachstanu czuć już pierwsze oznaki wiosny: słońce mocniej ogrzewa ziemię, zaczyna topnieć śnieg, a spod zimowego płaszcza wydobywa się trawa i kwiaty… Życie nabiera koloru! Trzeba tylko spędzać czas na świeżym powietrzu.

Pierwszą okazję na wiosenny „wojaż” wykorzystaliśmy, by wyruszyć z naszymi dziećmi na wycieczkę na Kok-Tube, czyli wzgórze w Almaty, gdzie znajduję się m.in. park zwierząt. Nasze dzieci, z przygotowanej atrakcji były wręcz zachwycone! Widząc ich uśmiechy, warto podejmować tego typu inicjatywy.

Pokazywanie dzieciom uroków przyrody, jest dla nas ważnym ogniwem w procesie ich wychowania. Staramy się im pokazać, że świat, życie posiadają swoje naturalne piękno, trzeba tylko czasami się trochę wysilić, by je dostrzec i je docenić. Ferie wiosenne, są dobrą okazją do odkrywania nowych szlaków, których w Kazachstanie jest naprawdę bardzo wiele!

Po długim oczekiwaniu na „zdobycz”…

Zasłużona nagroda
10

W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową w Kapschagaj odegrane zostały jedne z ostatnich akordów wielkopostnego przygotowania do świąt Wielkanocy. Miasto na kilka chwil przeistoczyło się w Nową Jerozolimę, a przed kościołem parafialnym, jak przed wiekami, odegrane zostało Misterium Męki Pańskiej, – czyli ostatnie chwile ziemskiego życia Chrystusa.
11

9

Dla większości wiernych naszej wspólnoty udział Misterium, był pierwszym i jedynym takim doświadczeniem ich życiu. Uczestnicy byli jednego zdania: „dla nas, to było nie tylko odtwarzanie scen historycznych, ale modlitwa, która przemawiała…”. Dziękujemy wszystkim aktorom
i organizatorom, którzy dali nam sposobność do osobistego przeżycia spotkania z cierpiącym Chrystusem u progu Wielkiego Tygodnia i prowadzili do głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela Palmowej, która w Kościele katolickim rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia to równocześnie od 1986 roku, Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym.
W naszej almatyńskiej diecezji na południu Kazachstanu młodzieży otwartej na spotkanie
z Bogiem i drugim człowiekiem wcale nie brakuje, potrzeba tylko zwykłej chęci duszpasterzy na zorganizowanie spotkania. O jego ciekawy scenariusz nie ma co się martwić – młodość idzie w parze z kreatywnością…

Udział w Misterium Męki Pańskiej, procesji z palmami na cześć wkraczającego do Jerozolimy Jezusa, spotkanie modlitewne w diecezjalnym domu rekolekcyjnym, spotkanie z ks. biskupem,
a także wspólna wyprawa integracyjna w plener, gdzie łatwiej o integrację, wysłuchanie świadectwa wiary – czasami potrzeba naprawdę niewiele, by pomóc zrozumieć bardzo wiele…

W naszej wspólnocie przeżywaliśmy Triduum Paschalne, jak jedna bliska sobie rodzina ucząc się…

…że istotą chrześcijańskiej wiary jest służebna miłość…

…że w Eucharystii, którą sprawują kapłani Bóg daje nam pokarm na życie wieczne…

…że prawdziwa miłość warta jest poświęcenia, jest większa niż cierpienie, a nawet śmierć…

…że „jeżeli wdzięczność jest jedyną modlitwą, jaką odmawiasz w ciągu swojego życia – to będzie w zupełności wystarczające”.

…że Chrystus jest Światłością świata, który przyszedł po to „by oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, aby nasze kroki skierować na drogę pokoju”… (Łk 1, 68-79)

„Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał”, a więc każdy krzyż, który nas spotyka, niesie z sobą nadzieję zmartwychwstania. Ważne jest więc, byśmy tę prawdę przeżywali jak najbardziej świadomie, a jako rodzice i wychowawcy umieli ją przekazać naszym dzieciom. Tego się nauczyliśmy w tym pięknych dniach chrześcijańskiej nadziei i tymi prawdami chcemy dzielić się ze wszystkimi tak, jak udało nam się podzielić… jajkiem – symbolem nowego życia
w Chrystusie. Alleluja!

Czas radości Paschalnej, w dodatku początek wiosny, pierwsze cieplejsze dni w roku, budząca się przyroda, zieleń, pąki na drzewach, świeże kwiaty… Czy może być bardziej odpowiedzi moment na wyznanie sobie oblubieńczej miłości? W naszej wspólnocie cieszymy się z przysięgi małżeńskiej, którą zawarli przed Bogiem wzajemnie…

Kirił i Valentina
111

„Przeżywając liturgie sakramentalną, jako ministranci uczycie się przeżywać całe swoje życie, jako służbę dla Boga i uświęcenie siebie, jako chrześcijanina i zawsze, niezależnie od miejsca i środowiska, w którym się znajduje jest nie przestaje być ministrantem – człowiekiem bliższym Panu Bogu”. Te i inne pouczające słowa konferencji duchowej konferencji skierował do młodych chłopców ks. Paweł Martyniuk – prefekt seminarium z Karagandy, który poprowadził Diecezjalne spotkanie ministrantów. Jednak spośród wszystkich elementów składających się na organizację wydarzenia, jednogłośnie młodym sługą ołtarza najbardziej podobał się…

…mecz piłkarski
7

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz
Praca z dziećmi to także troska o zdrowie i opiekę medyczną.
W czasie ostatnich dwóch miesięcy pięcioro naszych dzieci przebywało w Szpitalu Wojewódzkim.
Dzięki Bożej pomocy stan zdrowia naszych dzieci na dzisiejszy dzień jest bardzo dobry.
6

Świat jest piękny, jest stworzony przez Boga, jest darem jego miłości dla człowieka. Kolejna wyprawa po otaczających nas wspaniałych szlakach otaczających nas w Kazachstanie, podziwianie przyrody uczy nas, że…

Miesiąc maj zapisał sie w tradycji Kościelnej jak czas I Komuni św. W naszej wspólnocie czworo dzieci po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swojego serca
5

Seminarium Duchowne w Kararandzie posłało na praktykę do naszeju Parafii dwóch kleryków.
Na fotografi Majs z Armenii i Georgio z Gruzji.

Razem z ks. Szymonem i naszymi siostrami uczestniczyliśmy w ogólnokrajowym Spotkaniu Duchowieństwa i Kongresie Maryjnym w cześć 100 rocznicy Objawień Fatimskich w Karagandzie

12

Raz w roku na początku maja odbywają się uroczystości, które skupiają całą polską rodzinę
w Kazachstanie. Przed 16 laty przyjechał tu na trzy wrześniowe dni polski papież. Dziś w stolicy Kazachstanu stoi jego pomnik, ale przede wszystkim stoją fundamenty trwałej obecności w tym kraju katolików – głównie Polaków.
13

Spotkanie w Kapszagaj rozpoczęło się Mszą Świętą, a po niej konsul RP, Radosław Gruk (na zdjęciu od lewej) zaprosił rodaków na poczęstunek i wspólną biesiadę nad brzegiem kapszagajskiego zalewu. Nie zabrakło konkursów z nagrodami, polskich pieśni, wierszy i tańców

W tym roku tradycyjna Polonijna majówka zgromadziła Trzystu Polaków i zaproszonych gości.

Msza z Biskupem, sport, praca fizyczna, wyjazd pod namiot, czy też świadectwo: „co to znaczy być mężczyzną, mężem i ojcem na wzór św. Józefa”? To wszystko złożyło się na treść Diecezjalnego Spotkania Chłopców w Kapszagaj. To była cenna lekcja pokazująca, że „siłą mężczyzny jest jego charakter”. św. Teresa z Kalkuty

Praca misyjna związana jest także z nieustającymi remontami.
Zdemontowaliśmy stary budynek gospodarczy przy Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnymi i obecnie przygotowujemy miejsce parkingowe dla grup przyjeżdzajacych do nas na ćwiczenia duchowne i letnie obozy.

14

Chodzę do szkoły, różne stopnie zbieram: szóstki i piątki, i jedynki nieraz.
W dniu 25 maja zabrzmiał ostatni dzwonek
nadszedł czas pożegnaia ze szkołą
i
Wakacje, znów będą wakacje, na pewno mam rację wakacje będą znów!

Ponoć Nie ma szlachetniejszej przesady niż przesadna wdzięczność, a okazanie jej jest najprostszą – oraz najpotężniejszą – rzeczą, jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka. Z uwagi na te słowa pragniemy Wam jeszcze raz gorąco podziękować drodzy przyjaciele za wszystko to, co czynicie dla naszej misji. Nasza wspólna praca i poświęcenie połączone z modlitewnym i materialnym wsparciem zbiera owoce dobra,
z których możemy cieszyć się razem.

Niech Pan Bóg błogosławi każdemu z Was! Szczęść Boże!
15

Dziękują księża, siostry zakonne, wychowawcy, wolontariusze, parafianie, a przede wszystkim dzieci
z Parafialnego Domu dziecka w parafii Niepokalanego Poczęcia w Kapszagaj – Kazachstan.