Kazachstan: kościół wybudowany w Amangeldy dla parafian



16 maja 2026 roku miejscowości Amangeldy, która znajduje się na terenie diecezji Ałmaty w Kazachstanie, został oddany do użytku kościół pw. św. Mikołaja. Dla wiernych był to szczególnie ważny moment, ponieważ przez długie lata modlili się i przyjmowali duchownych w swoich domach. Część parafian to potomkowie polskich zesłańców, którzy do dziś pamiętają o swoich korzeniach. W uroczystej ceremonii poświęcenia nowego kościoła udział wzięli: nuncjusz apostolski w Kazachstanie, abp George Panamthundil, ordynariusz diecezji Trójcy Świętej w Ałmaty bp José Luis Mumbiela Sierra, konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty Dariusz Szewczyk, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającym przy KEP ks. Leszek Kryża, a także przedstawiciele Departamentu ds. Religii obwodu ałmatyńskiego i władze lokalne. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wsparł wyposażenie nowego kościoła.

źródło: https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2026-05/kazachstan-po-dekadach-modlitw-w-domach-wierni-maja-kosciol.html