Kończy się rekrutacja wolontariuszy do IV edycji Wolontariatu SyberyjskiegoDo 4 października mogą zgłaszać się chętni do IV edycji Wolontariatu Syberyjskiego – projektu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, którzy, niezależnie od wieku i dotychczasowych doświadczeń wolontariackich, chcieliby podzielić się swoim czasem, talentami i wiarą z mieszkańcami krajów byłego ZSRR.

– Podczas wyjazdów na Syberię i spotkań z tamtejszymi duszpasterzami zrodziła się idea, że miło by było, gdyby grupa ludzi z Polski, zdecydowała się na wolontariat, polegający na wyjeździe na Syberię i nie tylko, w celu różnorakiej pomocy w tamtejszych parafiach – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża, kierujący pracami Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Jak dodaje, pomoc ta dotyczy przede wszystkim pracy z dziećmi i młodzieżą, dzięki której młodzi i starsi Polacy mają okazję podzielić się mieszkańcami Wschodu swoją wiarą, talentami i czasem.

– Wolontariusze nie jadą tylko po to, żeby coś z siebie dawać, ale żeby być z tymi ludźmi i budować mosty ponad stereotypami, przyzwyczajeniami i podziałami historycznymi. Ci, którzy już doświadczyli wolontariatu na Wschodzie, wracają, ubogaceni, z nowymi doświadczeniami, przyjaźniami i kontaktami. Ważnym wymiarem Wolontariatu Syberyjskiego jest właśnie nawiązywanie kontaktu i budowanie więzi z ludźmi tam mieszkającymi w tym z Polakami i potomkami polskich zesłańców – przekonuje dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dotychczas wolontariusze realizowali swoje zadania na Syberii, w Kazachstanie, na Ukrainie, w Abchazji i Rumunii. Kandydaci do kolejnej edycji Wolontariatu Syberyjskiego mogą zgłaszać się, pisząc na adres [email protected]. Znajomość języka rosyjskiego lub ukraińskiego – choć jest dużym atutem – nie jest wymagana. Konieczny jest natomiast udział w rocznym programie formacyjnym, przygotowującym do wyjazdu.

Rekrutacja wolontariuszy planowana jest do 4 października, a pierwsze spotkanie formacyjne w dn. 16 – 18 października w Ołtarzewie u księży pallotynów. Informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, dostępnej pod adresem: wschod.misje.pl