W Adwencie przygotujmy drogę Panu, by mógł dotrzeć do mieszkańców na WschodzieBp Antoni Dydycz: w Adwencie przygotujmy drogę Panu, by mógł dotrzeć do mieszkańców na Wschodzie

Apelujemy, by Adwent był czasem, w którym staramy się przygotowywać drogę Panu do tych, do których przedtem nie mógł dotrzeć ze względu na różne przeszkody – mówił podczas konferencji prasowej przed osiemnastym Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz. Nawiązał tym samym do sytuacji Kościoła na Wschodzie i pomocy, jaką otrzymuje on dzięki adwentowej zbiórce, przeprowadzanej rokrocznie w Polsce. W tym roku odbędzie się ona 10 grudnia.

„Ludzie tam żyjący przez długie lata byli pozbawieni możliwości wyznawania swojej wiary, swoich przekonań. Teraz, kiedy ta sytuacja się zmieniła, nie zawsze mają ku temu odpowiednie pomoce ze strony ludzi, a także struktur i organizacji” – przypomniał bp Dydycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej 18. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Podkreślił, że to dzięki wsparciu Polaków, lokalne wspólnoty Kościoła mogą na co dzień funkcjonować, gdyż zasób lokalnych środków wciąż nie wystarcza na pokrycie tych potrzeb.

Jako przykład przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podał najmłodszą na Ukrainie diecezję odesko-symferopolską, liczącą dziś 40 parafii, w których posługuje w sumie ok. 60 kapłanów. Podkreślił, że budowanie Kościoła jest tam zaczynane dosłownie „od zera”.

 Fot. Katolicka Agencja Informacyjna

Fot. Katolicka Agencja Informacyjna

„Świątynie, które tam powstają, nie wyglądają tak, jak nasze. Mają charakter tymczasowy, a katolicy dopiero dają o sobie znać po prawie stu latach, kiedy nie było kontaktu ani możliwości” – wyjaśnił, podkreślając, że Kościół potrzebuje wsparcia, by mógł normalnie funkcjonować, gdyż lokalna ludność nie jest w stanie zabezpieczyć jego potrzeb.

Wyjaśnił, że wybór drugiej niedzieli Adwentu na Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie niesie ze sobą ważne przesłanie.

„Skoro św. Jan Chrzciciel przybył i przez czas Adwentu wspominamy, jak przygotowywał drogę Panu w ludzkich sercach i umysłach – i nadal to czyni, już jako święty z Nieba – tak samo i my apelujemy, by Adwent był czasem, w którym staramy się przygotowywać drogę Panu do tych, do których przedtem nie mógł dotrzeć, ze względu na różne przeszkody. Żeby ci ludzie mogli uczestniczyć w tej pięknej przygodzie, która została opisana w dziejach Ewangelicznych, a która jest najpiękniejszą przygodą, jaką sobie można wyobrazić” – mówił hierarcha.

18. Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodzony będzie w Kościele w Polsce 10 grudnia. Tego dnia polskie parafie będą się modlić i zbierać ofiary, które – za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zostaną przeznaczone na realizację konkretnych projektów duszpasterskich i charytatywnych, zgłaszanych przez parafie w 14 krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Tylko w tym roku zespół zrealizował już blisko 360 takich projektów za łączną kwotę 2,3 mln zł. Blisko połowa tego wsparcia trafiła na Ukrainę.
29.11.2017 , Warszawa / abd / mz Ⓒ ℗