Nagrodę specjalną otrzymał chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża. Kapituła doceniła jego „wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”.

Ks. Kryża przypomniał, że w roku 1987 św. Jan Paweł II przybył na Kaszuby, do Gdańska, gdzie przywołał słowa św. Pawła Apostoła: „jedni drugich brzemiona noście”. Mówił, że „solidarność to zawsze jeden i drugi, nigdy jeden przeciwko drugiemu. A jeżeli brzemiona, to niesione razem, nigdy nie osobno. I tę nagrodę traktuję trochę jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, którzy byli i są ze mną i z którymi dane mi jest dużo dobrego robić. Bez nich nic bym nie dał rady zrobić” – wyznał ks. Kryża.

Swoją nagrodę zadedykował także wszystkim tym, którzy znajdują się obecnie w Ukrainie, i „w bardzo trudnych warunkach tę zasadę solidarności konkretnie realizują i to brzemię niosą wspólnie”.

(tekst na podstawie relacji TVP Polonia)