Nagroda Specjalna Totus Tuus dla dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na WschodzieNagrodę specjalną otrzymał chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża. Kapituła doceniła jego „wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”.

Ks. Kryża przypomniał, że w roku 1987 św. Jan Paweł II przybył na Kaszuby, do Gdańska, gdzie przywołał słowa św. Pawła Apostoła: „jedni drugich brzemiona noście”. Mówił, że „solidarność to zawsze jeden i drugi, nigdy jeden przeciwko drugiemu. A jeżeli brzemiona, to niesione razem, nigdy nie osobno. I tę nagrodę traktuję trochę jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, którzy byli i są ze mną i z którymi dane mi jest dużo dobrego robić. Bez nich nic bym nie dał rady zrobić” – wyznał ks. Kryża.

Swoją nagrodę zadedykował także wszystkim tym, którzy znajdują się obecnie w Ukrainie, i „w bardzo trudnych warunkach tę zasadę solidarności konkretnie realizują i to brzemię niosą wspólnie”.

(tekst na podstawie relacji TVP Polonia)