Podaruj Znicz na Kresy!Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski wraz Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska,  rozpoczyna po raz 15 –ty akcję „Podaruj Znicz na Kresy”.  W trakcie poprzednich edycji wspólnie zebraliśmy i przewieźliśmy na Kresy łącznie blisko 100 tysięcy zniczy.

Zebrane w ramach tegorocznej akcji znicze – pomimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19 – zamierzamy przewieźć do Lwowa i przy udziale organizacji polskiej mniejszości narodowej w obwodzie lwowskim – oraz skupionych wokół nich dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia oraz organizacji harcerskich – zapalić je na opuszczonych grobach naszych Rodaków, pochowanych na starych nekropoliach w Borysławiu, w Drohobyczu, we Lwowie, w Łanowicach, w Rudkach, w Samborze i w Stryju. Rozpalimy je także w wielu miejscach narodowej pamięci, gdzie złożymy również okolicznościowe wiązanki kwiatów.

Pragniemy kontynuować również – wspólnie z Towarzystwem Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek” we Lwowie – prowadzenie prac porządkowych na Cmentarzu Janowskim, przygotowujących tą nekropolię do uroczystych obchodów Święta Zmarłych oraz do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dotyczy to również przygotowania lwowskich cmentarzy na Zamarstynowie, Zniesieniu i w Hołosku Małym – miejscu pochówku 900 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli we wrześniu 1939r. – a także cmentarzy w Jaworowie, w Niemirowie, w Janowie i w Czerwonogradzie.

Nasza pamięć, solidarność i materialna pomoc w organizacji obchodów Święta Zmarłych – a także obchodów Świąt Narodowych – na Kresach ma w obecnej sytuacji szczególne znaczenie dla polskiej społeczności mieszkającej obecnie na Ukrainie. Informujemy również, że wyjazd delegacji na Ukrainę – wraz ze zniczami i sprzętem  do porządkowania cmentarzy – został zaplanowany w ostatnich dniach października br.

Koordynatorem akcji ze strony Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach jest Pani Alicja Brzan-Kłoś – tel.: +48 501 459 655, mail to: [email protected].

Włączyć się można, wysyłając zebrane znicze na adres: Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska 40-019 Katowice ul. Krasińskiego 8, lub finansowo, wpłacając na konto Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie (numer konta: 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449)  z dopiskiem „Znicz na Kresy”.