ŚDM Lizbona 2023: Bp Turzyński zachęca Polonię do włączenia się w przygotowaniaZachęcamy również Polonię na Wschodzie do dołączenia się!

Drodzy Księża,

Drogie Siostry Zakonne,

Drodzy Liderzy polonijnych wspólnot młodzieżowych!

 

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. To jest wielkie wydarzenie wiary zainicjowane przez Ojca św. Jana Pawła II. W czasie kolejnych spotkań pokolenia młodych odkryły jak niezwykle cenne jest doświadczenie obecności Boga we wspólnocie Kościoła. Takie doświadczenie może okazać się przełomowym w życiu religijnym młodych ludzi. Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary. Zachęcam do odwiedzenia strony sdmpolska.pl, na której znajdziemy wskazówki do spotkań oraz aktualne informacje dotyczące wydarzenia.

Dla Młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży: zalogowanie się przez lokalne duszpasterstwo (diecezja zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie

Polskie Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży otworzyło nam możliwość rejestracji, jako grupa polonijna pod hasłem: emigracja. Zachęcam do tego, niezależnie od ostatecznej decyzji grupy, czy chce wyruszyć ze swoją diecezją zamieszkania czy z polskimi grupami.  Rejestrowanie na stronie polskiej daje możliwość kontaktu i łączenia grup polskich i polonijnych. Powstawała interaktywna mapa, która może w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy  przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski jak i z zagranicy. Przy jakichkolwiek trudnościach proszę kontaktować się z Krajowym Biurem Organizacyjnym (KBO).

PBO przygotowało ofertę sprzedaży biletów lotniczych grupowych (w bardzo przystępnych cenach) na wyjazd do Portugalii. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: [email protected].

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM ma też możliwość rezerwacji biletów do takich miast Europy jak – Madryt, Barcelona, Paryż. Jeżeli w tych miastach zawiąże się grupa polonijna to ksiądz lub  organizator grupy może zarejestrować się w systemie polskim i wskazać punkt przygotowań, który ukaże się na mapie. W zależności od stopnia zainteresowania będziemy rozważać możliwość zwrócenia się o dofinansowanie projektu – np. „Polacy razem”. Dofinansowanie na autokar z Madrytu, Barcelony czy Paryża byłoby wystarczające – dla młodzieży polskiej i polonijnej.

Jeśli znajdą się księża w okolicy tych miast, jako organizatorzy grup – to wtedy organizują wyjazd – przykładowo 20 osób z Polonii i 25 Polaków. Polacy mają tak ustawione loty, że mogą jeden dzień zostać w danym mieście.

Jeśli takie grupy i taki punkt przygotowań powstanie na mapie – to KBO skoordynuje działania. W załączniku pokazuję miasta, z których grupy mogą wyruszyć.

Zachęcam odpowiedzialnych do tworzenia grup na Światowe dni Młodzieży w Lizbonie.

 

Z błogosławieństwem

+Piotr Turzyński