Spotkanie ks. Dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie z Szanowną Panią PrezydentowąO wsparciu Polaków na Wschodzie, otwarciu się na potrzebującego człowieka i łączącej ludzi idei wolontariatu Małżonka Prezydenta rozmawiała dziś ze swoim gościem Ks. Leszkiem Kryżą SChr, który kieruje Biurem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie od lat wspiera potrzebujących w krajach byłego ZSRR. Został powołany w odpowiedzi na ogrom potrzeb odradzającego się Kościoła za wschodnią granicą po 1989 roku. Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgizja, Uzbekistan, Gruzja i wiele innych miejsc – obecnie Kościołowi na Wschodzie służy około 250 kapłanów diecezjalnych, 450 kapłanów zakonnych, prawie 550 sióstr zakonnych oraz 23 braci zakonnych z Polski.

Wsparcie działających na Ukrainie Stacji Pomocy Medycznej „Dobre Serce” – dostarczanie sprzętu medycznego dla niepełnosprawnych i schorowanych najstarszych, w większości naszych Rodaków;

Wolontariat Syberyjski – organizowanie wyjazdów dla wolontariuszy;

Spotkania z uchodźcami z Donbasu, w tym polskiego pochodzenia;

Pomoc dla uchodźców z Górskiego Karabachu. 

A to tylko niektóre z dzieł, w które angażuje się Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie. Zespół odpowiada na prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie. Dzięki temu konkretna, bezpośrednia pomoc trafia do najbardziej potrzebujących. Wspierane są m.in. akcje duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży czy stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i najbiedniejszych.

Ksiądz Dyrektor opowiadał dziś o realizacji dzieł pomocy, misji wolontariatu i spotkaniach z młodymi ze Wschodu.

Agata Kornhauser–Duda mówiła także o rozwijającym się w Polsce dziele wolontariatu, które ma okazję poznawać podczas swoich spotkań – zarówno z młodzieżą jak i młodymi duchem, którzy z ogromną wytrwałością i poświęceniem n

iosą dobro drugiemu człowiekowi.

[ngg src=”galleries” ids=”18″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]