Spotkanie z Polakami ewakuowanymi z DonbasuKs. Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą przy Konferencji Episkopatu Polski i ks. Leszek Kryża TChr reprezentujący Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, odwiedzili przebywających w Ośrodku Caritas archidiecezji warmińskiej w Rybakach koło Olsztyna, uchodźców ewakuowanych przez polski rząd z objętego konfliktem wojennym rejonu Ukrainy.

DSCN3986

Biskup przewodniczył Mszy świętej sprawowanej w Kaplicy Ośrodka, w której uczestniczyli katolicy, stanowiący ok. 25% całej grupy. Wspólny obiad po zakończeniu Eucharystii był okazją do rozmów z mieszkańcami, podczas których opowiadali oni o swej sytuacji oraz o planach na przyszłość. Wielu prosiło o błogosławieństwo dla siebie na nowy etap życia i dla tych z rodziny, którzy jeszcze w rejonie konfliktu pozostali.
Grupa przybyłych z Ukrainy liczy ponad 190 osób polskiego pochodzenia i przebywać będzie w Ośrodku w Rybakach do połowy lipca. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, co umożliwia między innymi stałe zamieszkanie w Polsce oraz podjęcie legalnej pracy.
Znaczna część przybyłych do Polski ma wyższe wykształcenie: medyczne, prawnicze, pedagogiczne i ekonomiczne. Przeszli oni już kurs językowy, zalegalizowali pobyt i możliwość pracy, a ich dzieci w bieżącym roku szkolnym uczą się w pobliskich szkołach.
Dotychczas z Rybaków wyprowadziły się dwie rodziny: jedna w okolice Wrocławia, druga do Warszawy. Z 75 małżeństw i rodzin, przebywających w Ośrodku Caritas w Rybakach , 21 otrzymało już konkretne propozycje zamieszkania i pracy w różnych regionach Polski. Pozostali czekają na takie oferty. Dyrektor Ośrodka, ks. Piotr Hartkiewicz, wyraża nadzieję, że po zakończonym roku szkolnym wszyscy zamieszkujący Ośrodek będą mogli udać się w miejsca, z którymi zwiążą swą najbliższą przyszłość. Miejsca, do których trafiają przesiedleni z Ukrainy jest wcześniej starannie sprawdzane, a oferta pracy weryfikowana.