Wieści z Angarska i WierszynyPrzewielebny Ojcze Dyrektorze wraz z Współpracownikami!

Z całego serca dziękujemy za okazaną pomoc.

Ubiegły rok nie był lekkim dla wielu. Pracę z dziećmi w naszym ośrodku prowadziłyśmy z przerwami, nie zostawiając jednak dzieci bez wsparcia. Organizowałyśmy w każdym miesiącu pomoc w postaci produktów żywnościowych. Pomogłyśmy też dzieciom wyposażając je w przybory szkolne na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Jesienią zaopatrzyłyśmy dzieci w ciepłą odzież i obuwie. Objęłyśmy pomocą nie tylko dzieci z Angarska, ale też dzieci z Wierszyny.

Zakryte granice nie dały nam możliwości odwiedzić Ojczyznę, za to mogłyśmy więcej czasu poświęcić dzieciom. Mogłyśmy częściej jeździć do Wierszyny i dokończyć przygotowanie dzieci do Sakramentów św. Chcę się podzielić z Wami przeżyciami z tych dni. 15 sierpnia osiem dzieci z rodzin z polskim pochodzeniem przyjęło Sakrament Chrztu św., a dzień później 16 sierpnia troje przystąpiło do I Spowiedzi i Komunii św. Ci szczęśliwcy to Gosza lat 13, całkowity sierota wychowywany przez dziadków, jego kuzynka 12- letnia Weronika i Gala rówieśnica Weroniki. Gala przyjęła Sakrament Chrztu św. 5 lat temu. Jej rodzice sami nieochrzczeni i całkowicie obojętni religijnie zgodzili się na Chrzest córki. Gala jest wyjątkowa w dążeniu do bycia prawdziwą chrześcijanką. Wyjątkowa, bo od dnia Chrztu św. na którym nie było rodziców, a rolę Matki Chrzestnej przyjęła s. Dasza, nie opuściła bez ważnej przyczyny ani jednej Mszy św. w niedzielę. Przez trzy lata systematycznie uczestniczyła w katechezie przygotowawczej do I Spowiedzi św. Aż przyszedł dzień spowiedzi, a Gala nie przyszła. Co się stało? Została ukarana za dziecięce przewinienie i rodzice zabronili jej wychodzić z domu. Gdy odbyła zasłużoną karę zdyszana przybiegła do kościoła. Zdążyła… bo z Ojcem Karolem czekaliśmy na nią wyglądając przez okno czy idzie. Sam dzień I Komunii przebiegał w uroczystej atmosferze. Kościół tonął w kwiatach przyniesionych przez dzieci z ich domowych ogródków. Dzieci zostały ubrane w białe sukienki podarowane przez dzieci z Polski. Weronika wyróżniała się pięknie uczesanymi włosami. Mama fryzjerka włożyła cały swój talent, aby Weronika wyglądała jak najładniej. Gosza w otoczeniu sióstr i bliskich promieniał szczęściem. Gala przyszła sama i włosy też uczesała na ten wyjątkowy dzień sama. Dzieci były szczęśliwe, Ojciec Karol i my też.

Świątecznie przybrany kościół dodawał poczucia ważności temu dniu. Patrząc na te dzieci dziękowałyśmy Bogu za ich dobre, czyste serca, w których zagościł Jezus. Patrząc na nie myślałam o dzieciach z Polski o ich rodzicach, którzy wkładają tyle troski, aby ten dzień był jak najuroczystszy, o dzieciach, które może bardziej myślą o prezentach, które otrzymaj;) niż o Jezusie. Patrzyłam na Galę i dziękowałam Panu Jezusowi, że wybrał jej serce na swoje mieszkanie, za wytrwałość Gali w dążeniu do spotkania z Nim, za jej samotność w tak ważnym dla niej dniu. Prosiłam aby miłość do Pana Boga nigdy nie wygasła w sercach Goszy, Weroniki i Gali.

I Waszym modlitwom polecamy tych, którzy pociągnięci łaską Ducha św. mimo obojętności środowiska i najbliższych odkrywają swoje serca na Jego działanie i podążają śladami Jezusa. 14 sierpnia razem ze swoją współsiostrą przeżywałyśmy jej pierwsze śluby zakonne. Siostra Elwira rodowita angarczanka ostatnie pół roku spędziła w Polsce przygotowując się do tego dnia zaślubin. Oby Pan Bóg dał jej taką miłość, że nic nie oderwie jej serca od serca miłującego Boga. Dziś Siostra Elwira już w Angarsku śmiało realizuje swoje powołanie i służy najbardziej potrzebującym. 17 stycznia tego roku nasz wychowanek Artiom w Zakonie Ojców Werbistów w czasie obłóczyn przyjął habit zakonny, teraz odprawia rekolekcje, po których rozpocznie swój nowicjat.

Polecamy się i my Waszej modlitwie, aby gorliwość mimo trudności nie gasła w naszych sercach, ale wciąż rozpalała się troską o zbawienie dusz.

Jeszcze raz dziękujemy za materialne wspieranie naszej pracy i za modlitwy, którymi nas otaczacie. Niech Wam Bóg wynagrodzi i błogosławi w pracy dla dobra Kościoła i potrzebującego człowieka. Niech Nowy Rok będzie bogaty w Jego łaski.

Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny

Niepokalanie Poczętej wraz z dziećmi.