Wizyta w AzerbejdżanieAzerbejdżan- kraj muzułmański, chrześcijanie to zaledwie kilka procent w tym katolicy. Pierwszy Kościół w Baku został wybudowany w 1911 r. przez mieszkających tu Polaków, zburzony w 1931. Nowy ( jedyny w tym kraju) powstał dzięki wizycie św. Jana Pawła II w 2002 r. Znajdziemy w nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej (dzięki polskiemu MSZ) i dzwony ufundowane przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Gospodarzem tego miejsca jest bp.Wladimir Fekete i salezjanie.

Polacy w Azerbejdżanie- początki kontaktów sięgają jeszcze czasów osmańskich, ale szczyt przypada na wiek XIX. Wielu zostało tu zesłanych inni przybyli z powodu tzw. boomu naftowego. Wkład Polaków w te tereny jest ogromny. Do dzisiaj istnieją w Baku piękne budynki zaprojektowane przez polskich architektów. Obecnie jest to grupa około 200 osób, każdy z ciekawą historią. W Święto Niepodległości że wzruszeniem i w łączności z Ojczyzną, wspólnie zaśpiewaliśmy hymn i modliliśmy się za Polskę i Polaków poza granicami!

Azerbejdżan- 10 mln mieszkańców i 20 mln tuż za granicami głównie w Iranie. Stolica – Baku, ponad 2 mln mieszkańców – miasto w którym stare konkuruje z nowym !

Sporo tu polskich akcentów w architekturze no i F1 !