Wolontariat SyberyjskiWarunki uczestnictwa

Wolontariat skierowany jest do takich osób, które niezależnie od wieku, odkrywają w sobie pasję wyjścia z pomocą ku drugiemu człowiekowi, by przeżyć dar spotkania i komunii, doświadczyć prostej radości dzielenia i umocnienia w wierze.

Wiemy, że doświadczenie misji zmienia dotychczasową perspektywę i spojrzenie na świat, dlatego Wolontariat może być i dla Ciebie szansą na duchowy rozwój oraz niezwykle cennym doświadczeniem życiowym.

Program formacyjny Wolontariatu

Formacja do misji wolontariuszy to uczestnictwo w kursie przygotowawczym razem z wolontariuszami z Pallotyńskiego Wolontariatu Misyjnego, który obejmuje 5 weekendów formacyjnych odbywających się raz w miesiącu od października do lutego. Jest to bogaty i kompleksowy program, w którym przewidziane są spotkania z osobami o określonych kwalifikacjach i zawodach.

Program formacyjny służy pogłębieniu formacji duchowej, rozwija świadomość i wiedzę o misjach oraz sprzyja wymianie doświadczeń i wzajemnemu poznaniu się.


Uczestnictwo w kursie jest obowiązkowe!

Większość spotkań formacyjnych odbywa się w Wyższym Seminarium Duchowym w Ołtarzewie k. Ożarowa Mazowieckiego.

Po zakończeniu kursu formacyjnego wolontariusze uczestniczą w nocnym czuwaniu przed Obrazem Jasnogórskim w Częstochowie, podczas którego na Uroczystej Eucharystii dokonuje się Ceremonia Posłania Misyjnego oraz wręczenie Misyjnego Krzyża.

« Właśnie dlatego, że jest „posłany”, misjonarz doświadcza umacniającej obecności Chrystusa, który mu towarzyszy w każdej chwili jego życia — „Przestań się lękać (…), bo Ja jestem z tobą” (Dz 18, 9-10) — i oczekuje go w sercu każdego człowieka. »

(Jan Paweł II, RMis 88)


Świadectwa wolontariuszy

„Na swój wyjazd na wolontariat czekałam 3 lata (przeszkodziła pandemia Covid-19), ale absolutnie warto było nie zniechęcać się i nie rezygnować. Razem z jeszcze dwoma wolontariuszkami byłyśmy przez miesiąc w Oziornoje w Kazachstanie. Nasza pomoc polegała głównie na pracach porządkowych. Brałyśmy też udział w Festiwalu Młodzieży, który był wspaniałą okazją, by spotkać młodych katolików z całego Kazachstanu. Również poznałyśmy miejscowych misjonarzy i siostry zakonne, którzy otoczyli nas wsparciem i życzliwością. Mogę powiedzieć, że po wolontariacie wróciłam podbudowana, zdecydowanie otrzymałam więcej niż dałam.”
Maria Marysia

Białoruś – Siostra Natasza
Abchazja

Jak się zgłaszać?

Zgłoszenia na kurs przyjmujemy do 4 listopada 2023 roku przez wysłanie e-maila na adres: [email protected]

Terminy spotkań formacyjnych zostaną podane wkrótce, prosimy o śledzenie strony

Kontakt

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

tel. +48 22 53 04 872
tel. +48 22 53 04 873
fax +48 22 63 69 053
[email protected]

Informacje dla wpłacających

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa
wpłaty w PLN i SWIFT CODE:
WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

wpłaty w EUR i SWIFT CODE:
WBKPPLPP PL10 1090 1014 0000 0000 0315 8267