Unikatowa publikacja o Polakach zaangażowanych na rzecz Kościoła na Wschodzie



O postępach w pracach nad unikatową publikacją zbierającą losy i wspomnienia wszystkich Polaków, którzy od 1989 r. pracowali i do dziś pracują na terenie byłego Związku Radzieckiego, opowiadała jej autorka siostra Renata Zielińska, dominikanka podczas konferencji prasowej zapowiadającej Dzień Modlitwy i Wsparcia Materialnego Kościoła na Wschodzie, który będzie obchodzony 10 grudnia.

Jak wyjaśniała podczas konferencji prasowej s. Renata Zielińska OP, która jest autorką publikacji, monografia ta będzie zawierała wiele wspomnień i wywiadów z udziałem Polaków, którzy pracowali lub wciąż pracują w Kościele za wschodnią granicą Polski.

„Obliczyliśmy na podstawie danych z diecezji ze Wschodu i także z diecezji z Polski, że tych kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich od 1989 r. do dziś pracowało w różnych odstępach czasu ponad 3 tys.” – mówiła s. Zielińska.

Jak dodała, pierwsza część książki, zawierająca wspomnienia księży diecezjalnych zostanie opublikowana w 2018 r. i będzie zawierała ponad 500 unikatowych wywiadów i wspomnień. Podkreśliła też, że wspomnienia polskich duchownych pozwolą też odkryć wcześniejsze losy Kościoła na tych terenach.

 Fot. BP KEP

Fot. BP KEP


„Kapłani i siostry zawierają w tych wspomnieniach przede wszystkim podkreślają, że przyjazd na Wschód i możliwość pracy w różnych warunkach, była możliwa dzięki wielkiemu trudowi kapłanów i sióstr zakonnych , którzy pozostali tam w ukryciu po II wojnie światowej – byli to kapłani powracający z łagrów, bardzo często schorowani i pracujący w trudnych warunkach. Dzięki ich pracy ta religijność ludzi, wiara, to, że były centra religijne – ostały się. Kapłani z Polski przyjechali na pomoc tym kapłanom, którzy byli już w bardzo podeszłym wieku” – mówiła s. Zielińska. Zauważyła też, że we wspomnieniach wielokrotnie pojawiają się podziękowania za hojność polskich ofiarodawców i przykłady, jak pożytkowana była pomoc materialna płynąca z Polski.

„Mówili wprost, że gdyby nie ofiarność ludzi z Polski, a także innych organizacji, choć bardzo podkreślali ofiarność naszych parafian i parafii – ich praca byłaby praktycznie niemożliwa” – mówiła.

Pomysłodawcą przygotowania takiej publikacji, która w unikatowy sposób prezentuje losy i wspomnienia Polaków zaangażowanych na rzecz Kościoła na Wschodzie jest ks. Leszek Kryża TChR – dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Aktualnie wśród Polaków służących w krajach byłego ZSRR znajduje się: 250 księży diecezjalnych, 320 księży zakonnych, 350 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych oraz osoby świeckie. Przygotowywane przez nich i akceptowane przez lokalnych biskupów projekty wsparcia finansowego, są następnie realizowane przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w dużej mierze dzięki funduszom zebranym w Dniu Modlitwy i Wsparcia Materialnego Kościoła na Wschodzie, który w tym roku będzie obchodzony 10 grudnia.
30.11.2017 , Warszawa / abd / bd Ⓒ ℗