XIV Dni Kultury Polskiej w ŻytomierzuTym razem z ekipą TV Polonia, dotarliśmy do Żytomierza na XIV Dni Kultury Polskiej. W tym rejonie żyje około 270 tyś Polaków! Na początek- koncert utworów Jana Ignacego Paderewskiego, który urodził się nieopodal. Pięknie zagrali uczniowie i nauczyciele tutejszej szkoły muzycznej!

Dzisiaj w Żytomierzu – modlitwa w miejscu, gdzie w bezimiennych dołach spoczywa ponad 9 tyś pomordowanych przez NKWD Polaków, Ukraińców, Białorusinów a nawet Węgrów i innych narodowości! Potem Festiwal Kultury Polskiej – uczta duchowa i świadectwo żywej polskości!

Na zakończenie XIV Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu- poświęcenie i otwarcie kolejnej stacji Pomocy Charytatywnej Dobre Serce, modlitwa przy grobie rodziców Jana Ignacego Paderewskiego i uroczysta Msza św dla tamtejszych Polaków I gości w Katedrze św. Zofii. To był piękny czas spotkań z historią, niejednokrotnie tragiczną i z żywą ciągle polskością, choć te ziemie odpadły od Rzeczypospolitej po II Rozbierze (1793 r.)