„Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę” – podsumowanie VI Światowego Kongresu Rodzin PolonijnychW gdańskiej Polsat Plus Arenie – odbył się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W programie: wspólna modlitwa, wykłady, dyskusja, pielgrzymka i koncert. Uczestniczyli przedstawiciele 27 krajów w tym również że Wschodu.

Tegoroczne hasło 6. Kongresu Rodzin Polonijnych w Gdańsku brzmiało: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”.

Kongres rozpoczął się Mszą świętą, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Na Eucharystii obecny był także metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

„Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować” – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który był jednym z prelegentów podczas kongresu.

Jak zadbać o wzajemne relacje małżeńskie? Na co zwrócić uwagę w wychowaniu dzieci oraz co robić, gdy pojawiają się kryzysy? To tylko niektóre kwestie poruszane przez mówców podczas Kongresu. „Staraliśmy się pokazać wielką rozpiętość zagadnień związanych z rodziną. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty prowadzone przez specjalistów”

Dr Jacek Pulikowski podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że w wychowaniu dzieci najbardziej potrzeba miłości: matczynej oraz ojcowskiej. Zwrócił również uwagę na ważny aspekt miłości pomiędzy małżonkami, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Na koniec podkreślił znaczenie świadomości miłości Bożej.

„Kongres wniósł w moje serce wiele przemyśleń. (…) Poznałam ludzi, z którymi na pewno będę utrzymywała kontakt. Było wiele konferencji. To jest coś, czego szukałam. Wiele stąd zabieram” – podkreśliła  jedna z uczestniczek, Alicja Zakrzewska z Peterborough.

Na Kongresie obecni byli również polscy misjonarze z Rwandy, którzy opowiedzieli o objawieniach maryjnych w Kibeho, przekazując uczestnikom pozdrowienia od ostatniej żyjącej wizjonerki. Biskup Piotr Turzyński podkreślił, że słowa o nawróceniu, modlitwie oraz pełnieniu woli Bożej, które wypowiedziała Maryja podczas objawień, są skierowane do każdego z nas.

W trakcie Kongresu odbyło się również wręczenie medali „Pro Polonia et Ecclesia” przez abp. Stanisława Gądeckiego. Ponadto honorowe odznaczenie za sługi dla Polonii i Polaków otrzymała s. Edyta Rychel, wieloletnia przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Na zakończenie Kongresu, uczestnicy udali się w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie, gdzie odbyła się niedzielna Msza święta.

„Prosiliśmy, aby te nasze dobre idee, myśli i to, co usłyszeliśmy na Kongresie, zaowocowało w środowiskach, do których idziemy” – podsumował bp Turzyński.

Źródła: Family News Service, kongresrodzinpolonijnych.pl