Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zrealizował już 42 projekty wakacyjne



Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zrealizował podczas trwających wakacji już 42 projekty wypoczynku w krajach byłego Związku Radzieckiego. To wsparcie jest odpowiedzią na ograniczone możliwości podróżowania i rosnące wskutek pandemii potrzeby duszpasterskie i ekonomiczne mieszkańców terenów byłego ZSRR.

– Każdego roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski uczestniczy w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci, młodzieży i nie tylko z za wschodniej granicy. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, o wiele mniej grup przyjedzie do Polski, dlatego też koncentrujemy się na pomocy w organizacji wypoczynku na miejscu w poszczególnych krajach – wyjaśnia ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, koordynujący pomoc, jaka za pośrednictwem jego biura trafia na Wschód.

Podczas trwających wakacji udało się zrealizować już 42 tego typu projekty, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Rosji, Kazachstanu z Gruzji, Rumunii, Uzbekistanu i Tadżykistanu. Gdzie duchowni i świeccy, z pomocą wolontariuszy starają się na różne sposoby organizować wypoczynek swoim podopiecznym i parafianom. W miarę możliwości są to lokalne wyjazdy np. w góry i nad morze (co jest też wsparciem lokalnej gospodarki), albo tzw. wakacje z Bogiem – rodzaj półkolonii, organizowanych przy parafiach i ośrodkach duszpasterskich.

Ta forma wypoczynku – tłumaczy ks. Kryża – jest bardzo potrzebna. Czas wypełniony jest konkretnym programem, jest zabawa, wspólna praca, spotkania, rekreacja, ale też formacja oczywiście dostosowana do możliwości, potrzeb i wieku. Bardzo ważne są też regularne, często trzy razy dziennie wydawane posiłki – dla niektórych uczestników jest to jedyna okazja, kiedy mogą się po prostu najeść, bo wielu z nich pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych czy żyjących bardzo ubogo.

– Będziemy tez współorganizowali wypoczynek połączony z rehabilitacja dla seniorów, szczególnie tych samotnych z małych wiosek a nawet dla bezdomnych z Kijowa, – bo i takie projekty do nas dotarły. Dzięki zaangażowaniu Kościoła Katolickiego tamtejsze dzieci, młodzież i dorośli, przeżyją, jak sami wspominają, „czas, na który czeka się z utęsknieniem cały rok” – mówi dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Wsparcie finansowe wakacyjnych projektów, to odpowiedź na zaledwie część potrzeb, o których mówią duszpasterze i siostry zakonne posługujące w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jedną z nich, mniej oczywistą od pomocy finansowej, jest towarzyszenie lokalnym wspólnotom, zarówno w okresie letnich wakacji, jak i w ciągu roku, oraz dzielenie się wiarą, czasem i konkretnymi talentami. Z tą myślą Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie od kilku lat realizuje projekt Wolontariatu Syberyjskiego, którego członkowie już po raz czwarty towarzyszą potrzebującym w różnych zakątkach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji.

Wszystkie projekty koordynowane przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie można wspierać finansowo, korzystając z numerów kont podanych na stronie wschod.misje.pl.

Źródło: eKAI

 

Ostatnie wpisy



Życzenia Wielkanocne!



13 marca odbyły się obrady Rady Zespołu



Zaporoże