Zmarł biskup Jan PurwińskiZ wielkim smutkiem i nieznośnym bólem ogłaszamy, że tej nocy w wieku 86 lat zmarł biskup Jan Purwiński. Pierwszy biskup odrodzonej diecezji żytomierskiej, gorliwy pasterz i troskliwy ojciec diecezji. Służył wiernie Kościołowi przez całe życie. Tej nocy Pan wezwał go do siebie. Daj mu wieczny odpoczynek, Panie.

 

Biografia

Biskup Jan Purwiński urodził się 19 listopada 1934 roku na Łotwie w polskiej rodzinie wiejskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Rydze. Wyświęcony 13 kwietnia 1961 r. Swoją działalność duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Dyneburgu. Później pracował jako opat w Daugavpils, Kraslavl, Indra. Prodziekan. Na prośbę katolickiej wspólnoty żytomierskiej i w porozumieniu z kardynałem Julianem Vaivodsem, 2 sierpnia 1977 r. Został mianowany wikariuszem katedry w Żytomierzu św. Zofii. W 1981 r. Został mianowany Wikariuszem Biskupim Ukrainy i Mołdawii. W 1983 roku otrzymał honorowy tytuł kapelana Papieża. 16 stycznia 1991 r. Został mianowany biskupem odrodzonej diecezji żytomierskiej przez papieża Jana Pawła II. Konsekracja odbyła się 4 marca 1991 roku w Żytomierzu w katedrze św. Zofii. Od 1998 r. Jest biskupem zwyczajnym diecezji kijowsko-żytomierskiej Kościoła rzymskokatolickiego.

15 czerwca 2011 r. Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację biskupa Jana Purwińskiego, ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, ze względu na jego wiek emerytalny.

4 marca biskup obchodził 30-lecie konsekracji biskupiej.

Msza pogrzebowa odbędzie się 8 kwietnia o godz. 11.00 w Katedrze.