Abchazja, Syberia, wschodnia Ukraina – tam pojadą Wolontariusze SyberyjscyDobiega końca formacja Wolontariuszy Syberyjskich – grupy ochotników, którzy z inicjatywy Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie wyjadą wkrótce na wolontariat do krajów byłego Związku Radzieckiego. Ok. 25 wolontariuszy, którzy przygotowują się wspólnie z Pallotyńskim Wolontariatem Misyjnym „Salvatti”, wyruszy w najbliższych miesiącach do Abchazji, na Syberię i na wschodnią Ukrainę.

– W tych miejscach potrzeba pomocy w wielu obszarach: od prowadzenia oaz, kolonii i wakacji dla dzieci, przez odwiedzanie osób starszych, po malowanie kościoła, porządkowanie terenu i gotowanie – mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, z inicjatywy którego powstała idea Wolontariatu Syberyjskiego. Pierwsi wolontariusze wyruszą na Wschód pod koniec kwietnia. Ostatni, w okresie letnich wakacji. Ich praca służba na miejscu będzie trwała od kliku tygodni do dwóch miesięcy. Ks. Kryża podkreśla, że równie ważne, jak pomoc udzielona na miejscu, będzie to, że wolontariusze poznają lokalny Kościół i staną się jego ambasadorami w Polsce.

– Ten wyjazd jest bardzo ważny przede wszystkim dlatego, żeby wolontariusze zobaczyli, jak wygląda życie Kościoła tam, na miejscu. Powracając stamtąd będą mogli dzielić się w Polsce tym doświadczeniami. To na pewno wpłynie na budowanie nowego obrazu tego Kościoła, jako społeczności, która nie tylko potrzebuje naszej pomocy, ale też może nam wiele dać. Wolontariusze na pewno wrócą bogatsi w różne doświadczenia i będą zachęcali innych, by tam pojechali – przekonuje dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Obecnie wolontariusze zbierają fundusze na pokrycie kosztów podróży do miejsc, w których będą posługiwać, a także na zakup darów, które zawiozą do parafii na Wschodzie. Szczegółowych informacji dotyczących tego dzieła udziela Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Jak zapewnia ks. Kryża, pierwsza edycja Wolontariatu Syberyjskiego, przygotowywana wspólnie z Pallotyńskim Wolontariatem Misyjnym „Salvatti”, będzie miała swoją kontynuację w kolejnych latach.

Wolontariat Syberyjski to inicjatywa Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Formacja wolontariuszy rozpoczęła się jesienią 2017 r. Aktualnie wśród Polaków służących Kościołowi na Wschodzie znajduje się: 250 księży diecezjalnych, 320 księży zakonnych, 350 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych oraz osoby świeckie.

07.02.2018 , Warszawa / abd / mip

221221122