Polskie dożynki w Solecznikach na Litwie
16 września br. w Solecznikach, przy granicy z Białorusią (południowo-wschodnia Litwa), odbyły się tradycyjne dożynki, które zgromadziły setki mieszkańców rejonu, głównie rolników oraz licznych gości z różnych miast i rejonów Litwy i wreszcie z zagranicy.
Dożynki to święto ludowe, będące wspaniałą okazją do uhonorowania najlepszych rolników oraz do wspaniałej zabawy. Solecznickie święto tradycyjnie organizowane jest zawsze z okazji zakończenia żniw oraz innych prac polowych. I przypadają zazwyczaj w jedną z niedziel września. Mają one zarówno charakter ludowy, świecki jak i religijny.
Solecznickie święto plonów rozpoczęła w tym roku msza św. Polowa odprawiona przez tamtejszego proboszcza ks. Wacława Wołodkiewicza i ks. Leszka Kryżę, dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Zaraz po nabożeństwie odbyło się poświęcenie wieńców wykonanych przez rolników ze wszystkich gmin rejonu solecznickiego. Potem przemawiał gospodarz dożynek – mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.
Soleczniki położne są 45 km od Wilna (przy szosie Wilno – Lida), nad rzeką Solczą (dopływem Mereczanki). Dziś miasto Soleczniki zamieszkuje 6772 osób (w roku 2011 było ich 6358), z których 72% stanowią Polacy, 13% Litwini, 7% Rosjanie, 4% Białorusini, 1% Ukraińcy, 3% przedstawiciele innych narodowości.
Historia miasta sięga XIII wieku. Około 1410 roku zbudowano tam pierwszy kościół katolicki.
Przed II wojną światową, w roku1939, Soleczniki zamieszkiwało 4844 osób. Ostatnim administratorem majątku był Józef Szafiroński. Wybuch II wojny światowej przyniósł wiele strat i zniszczeń. W mieście stacjonowały oddziały sowieckie 15 korpusu pancernego. Następnie, w okresie okupacji niemieckiej, w mieście stacjonowała załoga niemiecka. W roku 1942 w Solecznikach mieszkało już tylko 733 osób. Według spisu z 27 maja 1942 roku Polacy stanowili 77,8% mieszkańców solecznickiej gminy.
W okresie powojennym Soleczniki uzyskały prawa miejskie (1956), a w roku 1972, z niedalekich Ejszyszek, przeniesiono tam stolicę rejonu.
Na wrześniowe święto plonów w Solecznikach przyjechało licznie dostojne grono gości, przedstawiciele Parlamentu Litewskiego i Polskiego, Ambasady i organizacji polonijnych.
Po wystąpieniach osób oficjalnych, przybyłych gości czekało wiele atrakcji – począwszy od tradycyjnych obrzędów dożynkowych, wystaw plonów i solecznickiego rękodzieła – do występów artystycznych. A później uhonorowano najlepszych rolników i gospodarzy rejonu. Specjalna zaś komisja oceniła przepiękne wieńce wykonane z tegorocznych rodzimych zbóż.
Można też było zjeść lokalne przysmaki, napić się piwa i wreszcie posłuchać dobrej muzyki.