Pozdrawiamy z zimowego Kazachstanu!Drodzy Przyjaciele Misji w Kapszagay!

Serdecznie Pozdrawiamy Was z zimowego Kazachstanu.

W tym tygodniu upadł tu pierwszy śnieg. W ostatnią niedzielę przeżywaliśmy Międzynarodowy Dzień Ubogich pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogich”. Połączyliśmy się w modlitwie dziękczynnej z papieżem Franciszkiem i wszystkimi naszymi dobroczyńcami, którzy wspierają duchowo i materialnie dzieci pozbawione rodzicielskiego ciepła i znajdujące się pod opieką Parafialnego Domu Dziecka w Kapszagaju. W tym liście wyrażamy naszą wielką wdzięczność za wasze dobre serca i wieloletnią pomoc.

Dzięki waszemu wsparciu finansowemu możemy kupić żywność, odzież, lekarstwa, artykuły szkolne i środki czystości dla dzieci.

We wrześniu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021 i kontynuujemy naszą misję wychowywania młodego pokolenia. Podobnie jak w większości krajów na świecie, dzieci w Kazachstanie nie chodzą do szkoły, lecz uczą się w domu przez Internet. Na początku września dzieci cieszyły się, że nie ma potrzeby chodzenia do szkoły.

Nasza liczna rodzina siedziała w domu i oprócz nauki, dzieci grały w różne gry i czytały książki. W wolnym czasie oglądaliśmy też ciekawe i zabawne filmy. Nauczyciele wysyłają zadania w WhatsApp i organizują lekcje w Zoomie. Jest to trudne dla dzieci, ponieważ nauczyciele są czasami niezbyt słyszalni, a uczniowie nie rozumieją niektórych tematów lekcji. Z tego powodu musimy ponownie zająć się tymi tematami z naszymi uczniami. Jest wiele dzieci i niewielu wychowawców. Czasami brakuje nam czasu i siły. Największą wadą kwarantanny jest to, że nie można wyjść na ulicę. Zgodnie z wytycznymi Departamentu Zdrowia Publicznego (Sanepid), dzieci nie mogą chodzić po ulicach naszego miasta. Wspólnie postanowiliśmy przygotować plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Z zaoszczędzonych pieniędzy, kupiliśmy kilka ulicznych sprzętów sportowych, aby wyposażyć plac zabaw. Nasi chłopcy wywożą piasek na taczkach i pomagają w fizycznym przygotowaniu fundamentu pod mały plac zabaw. Chcemy, aby dzieci miały miejsce do zabawy w tym czasie izolacji.

Staramy się zapewnić warunki do normalnego życia dzieciom, które są pod naszą stałą opieką. W czasie ferii jesiennych postanowiliśmy zmienić środowisko dla zdrowia psychicznego i pojechaliśmy z dziećmi do Domu Studenckiego w Ałmaty, który obecnie jest w trakcie remontu. Mieszkaliśmy bardzo skromnie, część osób spała na podłodze i gotowała posiłki w tymczasowej kuchni. Dzieci przygotowywały posiłki z pomocą studentów z College. Nie odwiedzamy miasta Ałmaty, ponieważ jest to niebezpieczne, ale codziennie wyjeżdżamy z miasta na spacery u podnóża gór. Byliśmy na wodospadzie i na strusiej fermie. Wszystkie te atrakcje są niedaleko od naszego domu studenckiego.

Wszyscy są niezwykle szczęśliwi i wdzięczni za wypoczynek na łonie natury, po trudnym okresie pierwszego kwartału roku szkolnego. Dzieci i nauczyciele muszą nabrać sił, aby kontynuować nauczanie online. Nasi Edukatorzy odpoczywali w ciszy w Kapszagaju.

Od poniedziałku rozpoczęliśmy naukę w drugim kwartale roku szkolnego.

Mamy nadzieję, że po krótkim odpoczynku dzieci będą się skutecznie uczyć. Powoli przygotowujemy się do duchowego doświadczenia czasu adwentu.

Pod koniec mojego listu chciałbym zapytać?

Jak Wasze zdrowie?

Czy wielu ludzi cierpi na Covid-19 w waszym mieście?

Jaka jest sytuacja w twoim domu i pracy?

Matka Generalna Sióstr Służebnic poprosiła o modlitwę, ponieważ w Domu Generalnym w Luboniu jest epidemia i wiele sióstr jest chorych.

Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi i bezpieczni. Otaczamy Was naszą modlitwą, życzymy zdrowia i ochrony Aniołów Stróżów, opieki Matki Bożej i wszelkichj niezbędnych Łask Bożej dla Ciebie i Twoich bliskich w tym trudnym czasie. Niech Pan Was błogosławi i strzeże oraz wynagrodzi za Waszą dobroć.

z modlitwą i szacunkiem

 

Proboszcz Misji „Niepokalanego Poczęcia NMP ”

ks. Artur Zaraś