W Irkucku na Syberii stanął pomnik Św. Jana Pawła IIW Irkucku na Syberii stanął pomnik Św. Jana Pawła II – dar motocyklistów uczestników Rajdu Katyńskiego. Poświęcenia dokonał ordynariusz miejscowej diecezji Bp. Cyryl Klimowicz. Diecezja Irkucka ustanowiona w 2002 roku, obejmuje ponad 10 mln km2, czyli ponad 30 terytoriów Polski !

 

W 1999 roku św. Jan Paweł II ustanowił apostolską administraturę wschodniosyberyjską ze stolicą w Irkucku i kilka miesięcy później rozpoczęła się budowa katedry.

Diecezja w Irkucku jest jedną z najmłodszych na obszarze dawnego Związku Radzieckiego i zarazem największą terytorialnie. Obejmuje 10 milionów kilometrów kwadratowych, czyli prawie 30 razy więcej, niż obszar Polski. Powstała na mocy papieskiej bulli z 2002 roku.

Proboszcz katedry w Irkucku ojciec Włodzimierz Siek przypomina, że Kościół katolicki na obszarze dawnego Związku Radzieckiego został odbudowany dzięki Św. Janowi Pawłowi II. Duchowny podkreśla, że papież – Polak przez cały pontyfikat otaczał opieką Kościół na Wschodzie, dlatego dla diecezji wielkim wydarzeniem jest odsłonięcie i poświęcenie pomnika Św. Jana Pawła II.